zestaw czyszczący Fargo

Zestawy czyszczące Fargo

Zestawy czyszczące Fargo

Wiele osób korzystających z drukarki na karty plastikowe myśli, że drukarka ta funkcjonuje jak zwyczajna drukarka do papieru. Związku z tym nie ma potrzeby o nią przesadnie dbać. Otóż niestety, ale nie.

Są to dużo bardziej skomplikowane drukarki. Potrzebują odpowiedniego zabezpieczania oraz dbania o  czystość przed i w czasie druku.

Realizuje się to za pomocą  zestawów czyszczących. Pomijanie tak prostej i taniej rutynowej czynności może wiązać się z koniecznością  oddania drukarki do autoryzowanego serwisu. Czynności serwisowe lub naprawa może kosztować już znacznie więcej.

Po co w ogóle czyścić drukarkę?

Otóż zapewne jak wiele osób może myśleć, nie jest to zabieg marketingowy, który producent wprowadził dla podniesienia sprzedaży zestawów czyszczących. Drukarki do kart plastikowych są urządzeniami złożonymi, które działają w wąskich granicach tolerancji i wymagają czystego środowiska pracy.

Jeśli istnieje jakiekolwiek odchylenie od ustalonych tolerancji lub nie jest utrzymywana czystość. Istnieje duże prawdopodobieństwo, iż wystąpi jakiś problem podczas wydruku. Oczywiście niektóre problemy mogą być tylko denerwujące np.: obraz nie będzie ostry i wyraźny lub możliwość dostawania się różnego rodzaju osadów pomiędzy taśmę kolorową i kartę.

Gorzej, gdy zanieczyszczenia dostaną się do wnętrza drukarki i zetkną się z głowicą drukującą. W takiej sytuacji istnieje możliwość uszkodzenia pikselowej elektrody na głowicy drukującej.

Skutkiem tego może być uszkodzenie elektrody i powstanie niedodrukowanej linii (w efekcie białej) na każdej drukowanej karcie.

Wymiana głowicy jest bardzo kosztowna oraz czasochłonna. W przypadku drukarek HDP gdzie mamy dożywotnią gwarancję producenta na głowicę drukującą. Jednak przestaje ona obowiązywać w przypadku uszkodzeń mechanicznych.

Niektóre taśmy HID Fargo przy zakupie posiada rolki czyszczące. Należy jednak pamiętać o tym, że rolki te służą tylko i wyłącznie do usuwania zanieczyszczeń z brudnych kart. Same w sobie nie wystarczają do utrzymania drukarki w należytej czystości.

Do tego służą zestawy czyszczące.

Aby prawidłowo przeprowadzić konserwację należy użyć do tego zestawu czyszczącego HID Fargo. Dobrą wiadomością jest to, iż czyszczenie drukarki za pomocą zestawu HID Fargo wymaga jedynie przepuszczenia przez drukarkę kilku kart czyszczących oraz użycie „wacika czyszczącego” do oczyszczenia głowicy drukującej i kilku rolek w drukarce.

Korzyści wynikające z rutynowego czyszczenia drukarki:

  • Oszczędność – czysta drukarka działa bardziej wydajnie i rzadziej wymaga poważnej naprawy.
  • Zredukowany czas przestoju – jest to czas poświęcony na naprawę (wysyłkę do serwisu , naprawę, odbiór drukarki). Mając tylko jedną drukarkę i nie jesteśmy w stanie w tym czasie wykonywać żadnych zleceń.
  • Poprawna jakość obrazu, – ponieważ rolki wewnątrz drukarki ulegają zabrudzeniu, karty pobierane z podajnika do wnętrza drukarki mogą zacząć się „ślizgać”. Może to spowodować, że obraz na karcie nie będzie wyraźny. Ponadto, jeżeli na karcie znajdzie się kurz lub brud, obraz z taśmy nie zostanie w całości na nią przeniesiony, pozostawiając niedodrukowane fragmenty.

Jak często należy używać zestawów czyszczących?

Częstotliwość czyszczenia drukarki różni się w zależności od środowiska, w którym się znajduje. Jeżeli środowisko, w którym używamy drukarkę jest względnie czyste (brak kurzu na półkach, brak wykładziny na podłodze,  itd.) oraz będziemy używać wysokiej, jakości kart, takich jak HID Global FARGO Ultracard lub HID Global FARGO Ultracard Premium w takim wypadku czynność  czyszczenia drukarki wykonujemy stosunkowo rzadko.

Jeżeli natomiast stanowisko do wydruku kart znajduje się w miejscu z dużą ilością kurzu lub w miejscu przejściowym (często otwierane drzwi i wiele przechodzących osób) to w tym wypadku należy używać zestawu przy każdej zmianie taśmy.

Ogólnie dobrze jest czyścić drukarkę, co 1000 wydrukowanych kart. Jeżeli karty nie są w fabrycznych opakowaniach lub nie są to karty HID Global FARGO Ultracard lub HID Global FARGO Ultracard Premium powinno się czyści każdą kartę osobno.

Poniżej zdjęcia drukarki po przepracowaniu 3000 wydruków w „trudnych” warunkach bez używania zestawów czyszczących.

zabrudzona drukarka

 

Wnioski

Używanie drukarek w czystym środowisku oraz regularne jej czyszczenie to bardzo ważny krok w utrzymaniu jej maksymalnej wydajności. Przekłada się to zarówno, na jakość wydruku na kartach, mniejszą ilość przestojów jak i również na oszczędności czasu i pieniędzy. Reasumując zestawy czyszczące Fargo to doskonały sposób na utrzymaniu drukarki w dobrej kondycji.

 

 

Dodaj komentarz