System Legitymacji Studenckich

SYSTEM ELEKTRONICZNCH LEGITYMACJI STUDENCKICH (SELS)

W ofercie CENTRUM KART PLASTIKOWYCH CONTROL SYSTEM FMN (CKP CS) znajdują się kompletny System Legitymacji Studenckich. To sprawdzone rozwiązanie, które działa z powodzeniem w kilkudziesięciu uczelniach w kraju. Dzięki tym wdrożeniom CKP CS posiada solidne referencje i bardzo dobrą markę pośród rektorów polskich uniwersytetów, z czego jesteśmy bardzo dumni.
Urządzenia i programy oferowane przez CKP CS są otwarte i kompatybilne z różnymi systemami dziekanatowymi już działającymi w uczelniach, co pozwala na zrealizowanie każdego projektu potrzebnego danej uczelni.SYSTEM ELEKTRONICZNEJ LEGITYMACJI STUDENCKIEJ (SELS)

Oferowany System Legitymacji Studenckich jest bardzo elastyczny. W trudnych przypadkach CKP CS korzysta z pomocy polskich uniwersytetów i firm informatycznych. Ma dzięki temu możliwość oferowania programu dopasowanego do szczególnych wymagań uczelni, zwłaszcza jeśli chodzi o integrację bazodanową. W razie potrzeby niezbędne aplikacje dodawane są na bieżąco. Dodatkowo CKP oferuje różne wersje programów wraz z wdrożeniem i możliwością późniejszego dopasowania programu do zmieniających się warunków pracy uczelni.

 

UCZELNIANY PUNKT PERSONALIZACJI ELS (UPP)

Poniżej przedstawiony został kompletny zestaw hardware/software systemu legitymacji studenckich. Zestaw ten jest najczęściej wybierany przez uczelnie. Proponowane rozwiązanie posiada możliwość współpracy z systemami zewnętrznymi oraz możliwość rozbudowy i uzupełniania swoich funkcji.Uczelniany Punk Personalizacji

Drukarka retransferowa

Drukarka Fargo HDP5600 – jest najpopularniejszą obecnie drukarką retransferową użytkowaną w uczelniach. Jest to drukarka termosublimacyjna, drukująca w technologii retransferu. Wyposażona w odpowiednie kodery, serwer wydruku, oraz oprogramowanie do wydruku i kodowania kart zintegrowane z oprogramowaniem i/lub bazą danych uczelni.
Drukarka retransferowa Fargo HDP5600 spełnia wymagania dotyczące personalizacji legitymacji studenckich, przedstawione w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów.
Niektóre uczelnie decydują się na kupno zwykłej drukarki termosublimacyjnej. Jednakże nie polecamy tego rozwiązania ze względu na możliwość uszkodzenia głowicy drukarki termosublimacyjnej przez wystający chip stykowy blankietu ELS.
CKP CS ostrzega o takiej możliwości i poleca drukarki retransferowe. Zwłaszcza, że cena drukarki retransferowej jest porównywalna z ceną dobrej drukarki termosublimacyjnej.

Dodatkowo:

 • Laminacja blankietu ELS – technologia retransferu powleka kartę pierwszą powłoką zabezpieczającą przed ścieraniem. Jeśli użytkownik uzna, że jest to niewystarczające, do drukarki może zostać dołączony moduł laminacyjny. Wówczas blankiet ELS zostanie zabezpieczony podwójnie i nawet twórczy student będzie miał kłopot ze zniszczeniem go.
 • Materiały eksploatacyjne – do drukarki stosuje się materiały eksploatacyjne w postaci taśmy YMCKK, filmu retransferowego, ew. taśmy laminującej, zestawów czyszczących oraz kart plastikowych zwykłych, czystych (do prób).
 • CKP CS oferuje wyłącznie oryginalne materiały eksploatacyjne, wyprodukowane przez Fargo/HID z gwarancją najwyższej jakości. Są one w stałej sprzedaży.
 • Serwis – powyższy sprzęt CKP CS otacza opieką przez cały czas jego użytkowania, ze szczególnym uwzględnieniem okresu gwarancji. Autoryzowane Centrum Serwisowe Fargo/HID dostosowuje swoje usługi do wymagań klienta. Szkoli użytkowników drukarek tak, aby nie mieli żadnych trudności w eksploatacji. Na życzenie zapewnia drukarkę zastępczą na czas dłuższych serwisów.

Blankiety ELS

Control System FMN jest jednym z głównych dystrybutorów blankietów Elektronicznej Legitymacji Studenckiej ELS dla uczelni wyższych. Nasze blankiety spełniają wszystkie wymogi zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2 listopada 2006 roku w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz. U. 2006 nr 224, poz.1634). Posiadamy je w stałej sprzedaży w wymaganych przez klienta ilościach, bez konieczności długiego oczekiwania na dodruk następnej partii.

blankiet ELS

Hologramy semestralne

Wizualną ważność legitymacji studenckiej zapewniają hologramy semestralne wykonane wg wymagań MEN. CKP CS posiada je w stałej sprzedaży i w każdej ilości.

hologram semestralny

Czytnik/koder

Czytnik/koder, jest to urządzenie do przedłużenia ważności legitymacji studenckich.

 • czytnik stykowy – Cardman Omnikey 3121 (kodowanie tylko chipu stykowego – do przedłużania legitymacji) lub
 • czytnik/koder – Cardman Omnikey 5421 (kodowanie i odczytywanie Mifare oraz chipu stykowego)

Oprogramowanie

 

Oprogramowanie jest niezbędnym elementem systemu do nadruku legitymacji. CKP CS proponuje jedną z dwóch ścieżek postępowania:

 1. Uczelnia posiada zainstalowany program dziekanatowy z końcówką do wydawania legitymacji – wówczas otrzymuje tylko SDK drukarki, które pozwoli na wprowadzenie jej do tego programu oraz aplikacje uzupełniające, jeśli okażą się niezbędne do prawidłowego funkcjonowania UPP.
  (SDK – program klucz pozwalający na integrację zewnętrznych programów bazowych uczelni z drukarką, np. własnego programu kodującego chipy ELS)
 2. Uczelnia nie posiada własnego programu dziekanatowego i do wydawania legitymacji. W związku z tym CKP CS proponuje zintegrowany system obsługi szkół wyższych w wersji dostosowanej do potrzeb uczelni z możliwością rozbudowy w przyszłości. Program zawiera własną aplikację do nadruku i kodowania ELS.
  więcej informacji…
 3. Uczelnia może też zakupić osobny, profesjonalny program do projektowania, nadruku i kodowania kart elektronicznych i zarządzania kartą: ID Card Program, który zawiera m.in.
  1. projektowanie nadruków
  2. wklejanie zdjęć z pliku lub z kamery
  3. tworzenie własnych baz danych z wieloma zmiennymi
  4. współpracuje z obcymi bazami danych (można go podpiąć pod dowolny windowsowy program dziekanatowy)
  5. posiada możliwość kodowania kart zbliżeniowych i chipowych, oraz dodatkowo obsługi urządzeń biometrycznych (do ew. kontroli dostępu na uczelni)
  6. obsługuje jednoczesne drukowanie na wielu drukarkach
 4. Program do przedłużania legitymacji – do 5 stanowisk (przedłużanie, anulowanie, zmiana danych, wgranie podpisu elektronicznego) . Program jest niezbędny do zarządzania legitymacjami na uczelni.

Przedstawione propozycje posiadają możliwość integrowania z programami zewnętrznymi oraz dodatkowo dodawania własnych aplikacji. Założona elastyczność programowa jest zaletą tego systemu i dlatego jest tak często wybierana przez uczelnie.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji CKP CS może udostępnić wersje demonstracyjne programów.

Instalacja i wdrożenie

Zakupione oprogramowanie isntaluje pracownik CKP CS, który czuwa nad prawidłowością funkcjonowania całego UPP ELS, szkoli użytkowników i pomaga w rozwiązywaniu problemów, jeśli się takie pojawią.
Dodatkowo CKP CS zajmuje się niszczeniem i utylizacją zużytych taśm do nadruku, na których pozostają dane osobowe z legitymacji. W umowie zobowiązuje się do przestrzegania wszelkich zasad poufności i bezpieczeństwa.

Powrót