Termosublimacja czy retransfer

Często stajemy przed dylematem jaką technologię wybrać do drukowania kart  termosublimacje czy retransfer? Przedstawiamy opis wszystkich popularnych technologii wykorzystywanych do produkcji kart plastikowych.

Wybór technologii zależy od przeznaczenia karty, rodzaju materiału karty, oraz zakresu informacji jakie chcemy umieścić na karcie.


Druk termosublimacyjny

Ma zastosowanie do wykonywania małych ilości kart z indywidualnym projektem graficznym. Wykonuje się go używając drukarek termosublimacyjnych (termotransferowych) takich jak:

 • drukarka HID FargoC50
 • HID FargoDTC1250e
 • DTC1500
 • drukarka HID Fargo DTC4250e
 • HID Fargo DTC4500
 • Fargo DTC5500LMX

 

transfer czy retransfer – druk termosublimacyjny

Podstawą procesu jest zjawisko sublimacji barwnika z kolorowej taśmy i resublimacji na kartę PCV. Procesem steruje głowica o specjalnej konstrukcji, od której zależy jakość uzyskiwanego obrazu.


Druk retransferowy

Druk retransferowy, podobnie jak termosublimacyjny, również wykorzystuje zjawisko sublimacji i resublimacji barwnika. Dodatkowo stosuje się czynnik pośredni jakim jest film retransferowy. Pozwala to uzyskać najwyższą (porównywalną z fotograficzną), jakość nadruku. Uzyskany obraz pozbawiony jest białych marginesów i rozciąga się od krawędzi do krawędzi karty.

Do wykonywania wysokiej jakości nadruku na kartach plastikowych najczęściej wykorzystywane są nast. drukarki retransferowe:

 • drukarka HID Fargo HDP5600
 • HID Fargo HDP5000
 • drukarka HID Fargo HDP8500
 • HID Fargo HDPii

transfer czy retransfer – druk retransferowy
W druku retransferowym możliwy jest nadruk powierzchni nierównych, porysowanych, a nawet z wystającym chipem stykowym.


Druk cyfrowy

Druk cyfrowy ma kilka odmian, najczęściej wykorzystuje się technikę rastrowania podobną do druku offsetowego albo technikę używaną w drukarkach atramentowych. Wielokolorowy obraz uzyskuje się ze złożenia czterech podstawowych barw (CMYK) lub też z czterech dostępnych kolorów atramentu. Nie ma możliwości stosowania dowolnego koloru ze wzornika np. PANTONE.

Technologie drukowania kart – druk cyfrowy

Osiągana jakość druku waha się w granicach 145 lpi. Jakość druku cyfrowego jest wyższa od jakości uzyskiwanej w prostej termosublimacji, ale gorsza niż w offsecie.


Sitodruk

Sitodruk jest inną popularną techniką druku kart plastikowych. Podobnie jak metoda offsetowa, pozwala na uzyskiwanie wielokolorowych nadruków złożonych z barw podstawowych CMYK i dodatkowych kolorów np. wg wzornika PANTONE. W stosunku do druku offsetowego jest metodą bardziej uniwersalną, stąd druk na takich materiałach jak PVC, plastik, polietylen nie stanowi dużego utrudnienia, niemniej charakteryzuje się gorszą jakością i niższą wydajnością.

W procesie sitodruku uzyskuje się liniaturę rzędu 133 lpi przy rozdzielczości 1270 dpi. Jej szczególne zalety wykorzystuje się w przypadku wykonywania nadruku farbami o gruboziarnistych, metalicznych kolorach (złoto, srebro) na uprzednio zadrukowanych innymi metodami kartach lub też jako metaliczny podkład. Sitodruk stosuje się przy nakładach kart od 500 do 2000 sztuk. Dla większych nakładów efektywniejszą metodą jest druk offsetowy.

Technologie drukowania kart – sitodruk

Podobnie jak metoda offsetowa, sitodruk nie pozwala w sposób opłacalny na wykonywanie indywidualnych nadruków dla każdej karty z osobna.


Druk offsetowy

Druk offsetowy kart jest techniką analogiczną do ogólnie znanej w przemyśle poligraficznym technologii druku offsetowego, niemniej odmienne, trudne w druku podłoże (PVC, plastik) wymaga zastosowania specjalnego typu farb i bardziej skomplikowanej procedury.

Technologie drukowania kart – druk offsetowy


Wypukła personalizacja kart – EMBOSSING

Embossing umożliwia wytłoczenie danych personalnych oraz danych numerycznych (np. numer karty, data ważności karty) na powierzchni karty i uzyskanie w ten sposób trwałego druku wypukłego.

Embossing wykonujemy w jednym z podstawowych kolorów:

 • złoty
 • srebrny
 • czarny
 • biały
 • granatowy

Druk wypukły - karta embossowana

Na specjalne życzenie możliwe jest dobranie innego koloru druku. Personalizacja może być wykonana według gotowego projektu graficznego dostarczonego przez klienta, lub wg projektu wykonanego w CKP zgodnie ze wskazówkami i wymaganiami zleceniodawcy. Dane wypukłe mogą być nanoszone na kartę na której uprzednio umieszczone indywidualne dane osoby na drukarce do kart. To czy do wydruku wykorzystano termosublimacje czy retransfer – jest bez znaczenia.


Druk wklęsły (infil)

Dane umieszczone na karcie plastikowej (np. dane personalne) są wtłaczane w kartę w postaci tekstu.

Wydrukowany tekst zabarwiany jest następnie kolorami:

 • biały
 • granatowy
 • możliwe jest dobranie innego koloru druku

Druk wklęsły - karta z infilem

Dane wtłoczone w powierzchnię karty, mogą być nanoszone na kartę, na której uprzednio umieszczone indywidualne dane osoby na drukarce do kart. To czy do wydruku wykorzystano termosublimacje czy retransfer – jest bez znaczenia.


Personalizacja elektroniczna

Oferujemy również również personalizację elektroniczną kart, która polega na zapisywaniu danych na części elektronicznej, w którą karta została wyposażona. Do odczytu i zapisu niezbędne są odpowiednie urządzenia i oprogramowanie.

Najczęściej spotykane są dwa rodzaje personalizacji elektronicznej:

 1. kodowanie modułu elektronicznego stykowego lub zbliżeniowego (bezstykowego) – dane zapisywane są na elemencie pamięciowym karty elektronicznej lub zapisywane na module zbliżeniowym w postaci indywidualnego numeru lub danych tekstowych
 2. kodowanie paska magnetycznego karty – zapis odbywa się na specjalnym pasku umieszczonym na karcie

Na pasku magnetycznym kary do dyspozycji są trzy ścieżki:

 • 1 ścieżka – 76 znaków alfanumerycznych
 • 2 ścieżka – 37 znaków numerycznych
 • 3 ścieżka – 105 znaków numerycznych

Termosublimacja czy retransfer – podsumowanie

Możliwe jest wykonanie połączenia różnych rodzajów personalizacji, np. nadruk płaski (termosublimacja czy retransfer) + embossing, kodowanie paska magnetycznego + personalizacja wypukła, kodowanie części stykowej + personalizacja wklęsła, itp.

Jeżeli nie mamy doświadczenia przy wykonywaniu kart plastikowych, decyzję jaką metoda drukować karty lepiej pozostawić wykonawcy kart lub zasięgnąć opinii dostawcy systemu drukującego. Aby sprostać wysokim wymaganiom naszych klientów, oraz w celu uzyskania zamierzonego efektu, często stosujemy kilka technologii druku do wyprodukowania jednej karty plastikowej.

Nasi graficy zaproponują koncepcję układu graficznego, kolorystykę oraz zawartość merytoryczną karty zgodnie z regułami sztuki.

 

Aby dowiedzieć się więcej wypełnij formularz kontaktowy